Česká literatura 2. poloviny 19. století – program přednášek

Česká literatura 2. poloviny 19. století

 

 

Pátek 17. května                               9.40 – 14.30 (6)                      Čítárna + učebna č. 1

Politická a kulturní situace v českých zemích v druhé polovině 19. století

Osobnost a tvorba Boženy Němcové

Projekce filmu Babička podle stejnojmenné prózy Boženy Němcové

 

 

Pondělí 20. května                            8.50 – 10.20 (2)                      Učebna č. 3

Literární generace májovců a jejich přínos české literatuře

Osobnost a tvorba Vítězslava Hálka

 

16.20 – 17.50 (2)                    Učebna č. 1

Osobnost a tvorba Jana Nerudy

 

 

Úterý 21. května                               17.10 – 18.40 (2)                    Učebna č. 1

Žánry prózy májovců: mravoličný román (Karolina Světlá) a romaneto (Jakub Arbes)

 

 

Středa 22. května                              9.40 – 12.05 (3)                      Učebna č. 5

Literární generace ruchovců a lumírovců a spor o koncepci české literatury

Osobnost a tvorba Svatopluka Čecha

 

15.30 – 17.50 (3)                    Učebna č. 4

Kritický realismus a naturalismus

 

 

Čtvrtek 23. května                           11.20 – 12.50 (2)                    Učebna č. 5

Projekce filmu Kuře melancholik natočeného podle stejnojmenné prózy J. K. Šlejhara

 

14.40 – 17.50 (4)                    Učebna č. 3 + učebna č. 2

Generace České moderny a změna paradigmatu české literatury

Impresionismus, symbolismus a dekadence

 

 

Pátek 24. května                               9.40 – 14.30 (6)                      Čítárna + učebna č. 1

Generace anarchistických buřičů

Osobnost a tvorba Viktora Dyka

Projekce loutkového filmu Krysař natočeného podle stejnojmenné Dykovy novely

Gostovanje prof. dr. Tilmana Bergerja z Oddelka za slavistiko Univerze v Tübingenu

Vljudno vabljeni na predavanja prof. dr. Tilmana Bergerja, enega izmed vodilnih nemških slavistov z Oddelka za slavistiko Univerze v Tübingenu. Prof. Berger bo imel naslednja predavanja:

  •  v ponedeljek, 25. marca 2019, ob 18.00 uri (predavalnica 325): “Absentiv v slovanskih jezikih” (predavanje bo v angleščini);
  • v torek, 26. marca 2019, ob 15.30 uri (Tobačna ulica, pred. 2): “Rezultativne zgradbe v češčini” (predavanje bo v češčini);
  • v sredo, 27. marca 2019, ob 10.30 (pred. 4 na FF): “Spremembe v načinu nagovarjanja v sodobni ruščini” (predavanje bo v ruščini).